Artykuł pochodzi ze strony www.info-klimatyzacja.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-klimatyzacja.pl/artykul,id_m-100080,t-zaplakane_okna,_czyli_dlaczego_szyby_parują?.html
Informacja prasowa / Data: 2010-03-12

Zapłakane okna, czyli dlaczego szyby parują?

Informacja prasowa

Zaparowane szyby to zmora niejednego z nas. Co roku w okresie zimowo-wiosennym cierpliwie i mozolnie wycieramy skraplającą się wodę i naiwnie liczymy, że problem sam się rozwiąże. Dlaczego tak naprawdę szyby parują i jak sobie z tym zjawiskiem poradzić? Odpowiedzi na te pytania udziela Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus.

Parowanie szyb nie świadczy o wadzie szyby czy okna. Jest to naturalne zjawisko związane z dużą wilgotnością powietrza, a także z dużymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Kondensacja pary na szybach występuje wówczas, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatur wewnątrz – zewnątrz wynoszącej 20°. Ma to miejsce często w świeżo wybudowanych i od razu zamieszkałych budynkach” mówi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus. Dodaje również, że powstawanie wody na szybach okiennych jest związane z kilkoma czynnikami. „Najczęstszą przyczyną "pocenia" się okien jest niewystarczająca wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach, w których zamontowane są nowe okna. Nadmiar wilgoci powinien być bowiem systematycznie odprowadzony z wnętrza poprzez sprawny system wentylacji. Kiedy wentylacja szwankuje dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym do podnoszenia temperatury kondensacji pary wodnej. Zdarza się również, że wilgoć pojawia się tylko miejscowo, w postaci plam na wewnętrznych powierzchniach szpalt okiennych, które w okresie zimowym mogą nawet pokrywać się szronem. Wówczas mamy do czynienia z tzw. mostkiem termicznym (miejscem, w którym dochodzi do zwiększonego, w porównaniu z sąsiadującymi obszarami oddawania ciepła), który zazwyczaj jest spowodowany przerwaniem warstwy izolacyjnej połączenia okna ze ścianą, lub przerwaniem warstwy materiału użytego do ocieplania domu. W takich przypadkach konieczna jest interwencja firmy, która ocieplała dom lub montowała okna” – radzi Izabela Tryba.

Z wypowiedzi eksperta wynika, że aby wyeliminować zjawisko kondensacji pary, należy systematycznie wietrzyć pomieszczenia. A najlepiej posiadać sprawny system wentylacji, który sprawi, iż w naszym mieszkaniu nie będzie problemu z zaparowanymi oknami.

Firma OKNOPLUS specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości okien. OKNOPLUS oferuje okna PCV produkowane na profilach Aktiv Plus, Art Plus oraz Termo Plus. Każdy z trzech profili to odpowiedź na potrzeby nawet najbardziej wymagających Klientów. Okna PCV produkowane przez OKNOPLUS posiadają bardzo dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, co gwarantuje niezwykły komfort cieplny oraz ochronę przed hałasem. Poza doskonałą jakością, okna PCV OKNOPLUS są indywidualnie dostosowywane do charakteru pomieszczenia. Profesjonalizm, solidność i terminowość, to niektóre z atutów firmy OKNOPLUS. Wieloletnia działalność firmy OKNOPLUS została wielokrotnie doceniona. Wśród licznych nagród i wyróżnień są m.in. Przedsiębiorstwo Fair Play, Sukces Polski, medal – Kraków Europejskie Miasto Kultury 2000, Najwyższa Jakość Małopolska, Lider Rynku, Przejrzysta Firma, Złoty Laur Małopolski 2008, Gazele Biznesu 2008 i 2009.

 

Źródło: http://www.gutpr.pl