Artykuł pochodzi ze strony www.info-klimatyzacja.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-klimatyzacja.pl/artykul,id_m-100092,t-czy_mozna_poprawic_skutecznośc_wentylacji_grawitacyjnej?.html
Autor: Info - Klimatyzacja / Data: 2010-06-15

Czy można poprawić skuteczność wentylacji grawitacyjnej?

Często w mieszkaniach i budynkach jednorodzinnych, pomimo bezbłędnie wykonanej wentylacji naturalnej, występują problemy z wymianą powietrza. Zaistniała sytuacja powoduje, że pomieszczenia  wypełnia zanieczyszczone powietrze, w którym znajduje się niewystarczająca ilość tlenu. W takim środowisku ludzie i zwierzęta źle się czują, ponadto możliwa jest nieprawidłowa praca urządzeń potrzebujących do swojej pracy tlenu np. kotłów co, podgrzewaczy wody czy kominków.

Dlaczego wentylacja nie działa?

Bardzo często przyczyną mogą być warunki atmosferyczne. Wentylacja grawitacyjna pracuje, gdy występuje różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. W przypadku, kiedy ta różnica jest mała wentylacja grawitacyjna może działać nieprawidłowo. Również wiatry mogą uniemożliwić działanie wentylacji. Sąsiedztwo wysokich obiektów – budynków, drzew, a także niekorzystne usytuowanie komina może powodować zakłócenia w pracy wentylacji grawitacyjnej. Chwilowy wzrost zanieczyszczenia powietrza, np. w kuchni w czasie gotowania lub w łazience podczas kąpieli może być również przyczyną jej złej pracy.

Wentylatory wyciągowe

Najprostszym sposobem, aby skutecznie wspomóc w tych przypadkach wentylację grawitacyjną jest montaż wentylatorów wyciągowych. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się kratka kanału wentylacyjnego, to w jej miejsce można zainstalować wentylator. Jeżeli pomieszczenie nie jest wyposażone w kanał wentylacyjny, odpowiednio przystosowany wentylator można zainstalować w oknie lub ścianie zewnętrznej pomieszczenia. W tym wypadku odległość do najbliższego okna nie powinna być mniejsza niż 3m w poziomie i 2m w pionie.

Zamontowanie wentylatorów wyciągowych zaleca się w łazienkach, których kubatura jest mniejsza niż 6,5 m³, kuchniach połączonych z pokojem oraz w kuchniach bez okna, w której zainstalowano kuchenkę gazową.

W kanale wentylacyjnym do wspomagania wentylacji grawitacyjnej należy dobrać wentylator w zależności od długości kanału. Ważne jest, aby ścianki kanałów były gładkie, ponieważ występują wtedy mniejsze opory przepływu powietrza. W celu uzyskania poprawy działania wentylacji wystarczy zastosować wentylator osiowy, który jest w stanie tłoczyć powietrze na odległość do 10 m. Niekiedy jednak, np. w przypadku zupełnego braku ciągu lepiej zastosować wentylator promieniowy, który wytwarza większe ciśnienie i może tłoczyć powietrze nawet na odległość kilkudziesięciu metrów.

Wentylatory wyciągowe w kuchni

W czasie gotowania powstają nie zawsze przyjemne zapachy, które niekiedy “rozchodzą się” po całym mieszkaniu. Dlatego warto zadbać o dobrze działającą wentylację w kuchni. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie budowy domu i wyposażyć kuchnię w dwa kanały wentylacyjne – jeden do wentylacji, natomiast drugi do podłączenia okapu nad kuchenką, który usunie zanieczyszczone powietrze bezpośrednio w czasie gotowania. Niestety najczęściej, zwłaszcza w budynkach starszych, brak jest takiej możliwości, z powodu braku dodatkowego kanału. Zajęcie istniejącego kanału do podłączenia wyciągu, całkowicie uniemożliwia wentylowanie kuchni. Co wtedy? Można wykorzystać do tego celu istniejący kanał. Należy wykonać odpowiednio duży otwór, tak aby po podłączeniu wyciągu, można było na pozostałej części zamontować kratkę wentylacyjną.

Sterowanie wentylatorami

Wentylatory mogą być sterowane zarówno ręcznie, przez użytkownika, jak również automatycznie przez dodatkowo zainstalowane w nich urządzenia. Może to być zegar, który odpowiednio zaprogramowany będzie o określonych godzinach i na zadany czas uruchamiał wentylator. Czujnik ruchu włączy wentylator, gdy wykryje ruch w pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie wentylatora w czujnik wilgotności, który będzie sterował jego pracą w zależności od wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Kiedy nie stosować wentylatorów

Nie wolno stosować wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których pracują urządzenia z otwartą komorą spalania, zasilane gazem lub innym paliwem, które pobierają powietrze do spalania z tego pomieszczenia; np. kotły co lub podgrzewacze wody. W pomieszczeniach, gdzie zainstalowano urządzenia z otwartym paleniskiem na paliwa stałe, gazowe lub płynne np. otwarte kominki również nie wolno używać wentylatorów wyciągowych.

Odpowiadając na tytułowe pytanie można stwierdzić, że w miarę w prosty sposób, bez większych nakładów można, aczkolwiek nie wszędzie poprawić działanie wentylacji grawitacyjnej.