Artykuł pochodzi ze strony www.info-klimatyzacja.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-klimatyzacja.pl/artykul,id_m-100094,t-halas_w_instalacji_wentylacyjnej.html
Autor: Info - Klimatyzacja / Data: 2010-07-08

Hałas w instalacji wentylacyjnej

Urządzenia pracujące w kanałach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych mogą być źródłem hałasu, który jest zjawiskiem niepożądanym w pomieszczeniach mieszkalnych, ale także w przeznaczonych do pracy. W celu jego zmniejszenia stosuje się tłumiki akustyczne .

Źródła hałasu

Urządzeniami wytwarzającymi hałas w instalacjach są silniki, wentylatory, regulatory przepływu oraz inne urządzenia wentylacyjne. Niepożądany hałas może również pochodzić od samej pracy instalacji. Powodem tego zjawiska może być zły dobór przewodów lub wadliwe wykonanie instalacji powodujące np. dużą szybkość przepływającego powietrza i generujący słyszalny szum. Dlatego zaleca się, aby przed montażem instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej dokonać odpowiednich obliczeń wykonanych przez konstruktora. Taka kolejność powinna zagwarantować cichą i prawidłową pracę instalacji.

Budowa tłumików

Do wyciszenia urządzeń w układzie oraz hałasów powodowanych samą pracą instalacji stosuje się specjalne tłumiki akustyczne montowane na głównych kanałach układu. Tłumiki te w zależności od przewodów mogą mieć przekrój prostokątny lub okrągły. Wykonane są jako proste odcinki rur lub w formie przewodów elastycznych. Urządzenia te posiadają zwykle obudowę z blachy stalowej ocynkowanej. W obudowie znajduje się element tłumiący, który może stanowić wełna mineralna. Od wewnątrz tłumik jest zabezpieczony, przed przedostaniem się wełny do przewodu wentylacyjnego.

Tłumiki elastyczne posiadają dodatkowe zalety. Mogą zastępować kształtki, a także nie przenoszą drgań. Aby tłumik spełniał swoje zadanie, element tłumiący powinien być wykonany z odpowiedniego materiału dobrej jakości.

Izolacja termiczna przewodów

Wyciszenie instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej uzyskuje się ponadto wykonując niezbędną izolację termiczną wszystkich kanałów. Najczęściej wykonywana jest ona przy użyciu wełny mineralnej. Zabezpiecza przewody przed wykraplaniem się pary wodnej na zewnętrznej powierzchni kanałów powietrznych.