Artykuł pochodzi ze strony www.info-klimatyzacja.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-klimatyzacja.pl/artykul,id_m-100125,t-techniczne_i_zdrowotne_konsekwencje_zlej_wentylacji_budynkow.html
Autor: Info - Wentylacja / Data: 2011-09-05

Techniczne i zdrowotne konsekwencje złej wentylacji budynków

Czy my jako mieszkańcy i użytkownicy domów zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną częścią wyposażenia naszych domów jest ich instalacja wentylacja i jej prawidłowe działanie, a także jej konserwacja? Wydaje się, że często nie wiemy, że żyjemy w środowisku zagrażającym naszemu zdrowiu, a niekiedy nawet życiu. Źle działająca wentylacja lub całkowity jej brak może być powodem chorób mieszkańców i powodować niebezpieczne sytuacje zagrażające ich życiu.

Sprawna wentylacja to czyste powietrze

Prawidłowo działająca instalacja wentylacyjna zapewnia wymaganą częstotliwość wymiany powietrza w pomieszczeniach i odpowiednią jakość powietrza, bez szkodliwych zanieczyszczeń, powstających w czasie normalnej eksploatacji budynku np: gotowania, prania, suszenia, użytkowania urządzeń gazowych, a w końcu również oddychania ludzi i zwierząt tam przebywających.

W dobrze wentylowanych pomieszczeniach panują odpowiednie warunki do życia dla mieszkańców, a także nie występuje zjawisko negatywnego oddziaływania powietrza na jakość konstrukcji budynku.

Niesprawna wentylacja

Fot.Info-klimatyzacja Zagrzybiona górna część ściany pod sufitem

Tak więc, jeżeli wentylacja nie działa tak jak powinna, w powietrzu gromadzą się nieodprowadzane zanieczyszczenia: wilgoć, zapachy, produkty spalania powstające w gazowych urządzeniach grzewczych i pochodzące z innych urządzeń stanowiących wyposażenie mieszkania lub miejsca pracy.

Ich coraz wyższe stężenie i przedłużający się czas działania powoduje bardzo poważne konsekwencje zdrowotne dla mieszkańców oraz powstanie syndromu chorego budynku.

Konstrukcja budynku

Jak brak wentylacji działa na konstrukcję budynku, to zwykle widać gołym okiem.

Fot.Info-klimatyzacja Grzyb na ścianie przy podłodze 

Ściany pokryte pleśnią i grzybami, często dosłownie kałuże wody pod i za meblami, zwłaszcza przy ścianach zewnętrznych.

Tak samo wyglądają miejsca w ościeżnicach okien, w nadprożach oraz w narożach pomieszczeń.

Jest to bardzo destrukcyjne działanie obniżające wytrzymałość ścian i znacznie pogarszające ich izolacyjność termiczną.

Objawami nadmiernej wilgoci są także zaparowane okna, a także napęczniałe podłogi i drewniane elementy mebli.

Brak wentylacji, a zdrowie mieszkańców

Przebywanie w pomieszczeniach wypełnionych zanieczyszczonym powietrzem w dłuższym okresie czasu ma niestety bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi.

Osoby mieszkające w takich warunkach odczuwają na początku dyskomfort, źle się czują i występują u nich objawy alergii. Z czasem jeszcze bardziej pogarsza się stan ich zdrowia, może nawet dojść do powstania astmy.

Zła jakość powietrza może mieć tragiczne skutki dla życia ludzi w związku z pracującymi w takich warunkach urządzeniami grzewczymi centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zwłaszcza opalanymi gazem.

Urządzenia te do pracy potrzebują odpowiednią ilość powietrza, które powinno być dostarczane do pomieszczenia poprzez układ wentylacyjny.

W przypadku jego braku następuje niepełne spalenie gazu, czego konsekwencją są często zatrucia ze skutkiem śmiertelnym.

Rachunek kosztów

Jak widać, warto jednak zadbać o prawidłowo działającą instalację wentylacyjną w budynkach, zarówno mieszkalnych jak również używanych do pracy.

Nakłady poniesione na jej utrzymanie na pewno się opłacę. Mniejsze będą koszty remontów budynków, a także zaoszczędzi się na leczeniu.

Ponadto zły stan techniczny budynku zdecydowanie zmniejsza jego wartość.

I na koniec trzeba dodać, że sama sprawna instalacja wentylacyjna w budynku to nie wszystko. Konieczne są również wymagane zabiegi konserwacyjne i dezynfekcyjne przewodów i urządzeń wentylacyjnych.

Wtedy możemy powiedzieć, że żyjemy i pracujemy w zdrowym środowisku.