Aktualności | Klimatyzacja | Wentylacja | Porady | Wydarzenia |
Strona główna | Klimatyzacja samochodowa | Reklama w serwisie | Kontakt |
Choć dopiero od kilku dni za oknem mamy więcej słońca i wyższą temperaturę, już niedługo instalacje grzewcze w naszych domach, mieszkaniach i biurach „odejdą” na zasłużony urlop. W to miejsce pracę na zwiększonych obrotach rozpoczną klimatyzatory i wentylatory
Jeśli w domu lub biurze posiadamy klimatyzator, warto sprawdzić, w jakiej jest kondycji jeszcze przed sezonem. W tym celu dobrze jest zasięgnąć rady fachowców lub wezwać ekipę serwisową, by nic nas nie zaskoczyło, gdy temperatura za oknem wzrośnie do 30°C i wyżej.
- Klimatyzator jest urządzeniem, które nieustannie filtruje i wymienia powietrze w pomieszczeniach zamkniętych. Wymaga więc regularnej konserwacji, aby mógł zachować swoją wydajność i właściwie nam służyć przez lata – podkreśla Maciej Leonhard z firmy LARS, producenta zaawansowanych technologicznie klimatyzatorów FUJIAIRE. Zakup dobrej jakości urządzenia klimatyzacyjnego gwarantuje zatem swą funkcjonalność i bezawaryjność tylko wtedy, gdy będzie systematycznie serwisowane. - Większość prac związanych z utrzymaniem klimatyzatora w dobrej kondycji jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie (np. czyszczenie z kurzu obudowy i wlotów wentylacyjnych), ale od czasu do czasu warto wezwać również fachowców, by oczyścili lub wymienili filtry, a także sprawdzili elementy mechanizmu urządzenia (m.in. turbinę, parownik czy agregat skraplacza) – tłumaczy Maciej Leonhard.
Brak regularnej konserwacji może spowodować, że klimatyzator, który z zasady pochłania z otoczenia mikrocząstki kurzu, bakterii, grzybów, będzie je ponownie wprowadzał do obiegu powietrza w pomieszczeniu. Takie działanie może być niebezpieczne dla przebywających w nim ludzi, wywoływać alergie i uczulenia, a klimatyzator zamiast poprawiać komfort, zdecydowanie go pogorszy. Oznaką nieprawidłowej pracy urządzenia będzie nieprzyjemny zapach wydobywający się z urządzenia, a jej widocznym objawem skraplanie wody z otworów klimatyzacji. Ponadto kurz, który gromadzi się na wewnętrznych elementach mechanicznych, może prowadzić do osłabienia drożnościi powodować obniżenie sprawności urządzenia klimatyzacyjnego, co z kolei wydłuży proces chłodzenia powietrza i spowoduje większy (dodatkowy) pobór energii.
Sprawdzenie stanu technicznego klimatyzatora przed nadejściem letnich upałów, pozwoli usunąć wszelkie przyczyny nieprawidłowej pracy urządzenia, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniu oraz na wydatki związane z jego eksploatacją.
Źródło: www.yasna.pl