Aktualności | Klimatyzacja | Wentylacja | Porady | Wydarzenia |
Strona główna | Klimatyzacja samochodowa | Reklama w serwisie | Kontakt |
Wybór odpowiedniej wentylacji jest równie ważny jak stabilna konstrukcja domu czy sprawna instalacja grzewcza. Wentylacja mechaniczna zapewnia nie tylko równomierną wymianę powietrza, tak szczególnie ważną w domach energooszczędnych i pasywnych, ale także, dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza, gwarantuje zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Michał Sitek – Dyrektor Generalny firmy Dospel wskazuje argumenty, które przemawiają za wyborem odpowiedniej instalacji, zapewniającej optymalny klimat w każdym wnętrzu.
Sprawna wentylacja w domu jednorodzinnym, budynku wielorodzinnym czy też użyteczności publicznej gwarantuje przede wszystkim stały dopływ świeżego powietrza. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych oraz bardzo szczelnych wnętrz.
„Efektywna wentylacja mechaniczna, pracująca w oparciu o centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła zapewnia ciągły wywiew powietrza, jak również stałe usuwanie zużytego i zanieczyszczonego powietrza. Co równie ważne, dostarczane powietrze jest filtrowane, dzięki czemu do wnętrza nie przedostaje się kurz i brud oraz pyłki kwiatów czy mikroorganizmy.
Warto zaznaczyć, że aktualna oferta rynkowa i różnorodność rozwiązań oferowanych przez producentów elementów instalacji wentylacyjnej powoduje, że inwestorzy rezygnują z wentylacji grawitacyjnej na rzecz mechanicznej. Jest to związane z tym, że wentylacja grawitacyjna usuwa z nagrzanego pomieszczenia powietrze przez przewody wentylacyjne i wprowadza w to miejsce nieogrzane powietrze z zewnątrz. Różnica temperatur - szczególnie zimą - powoduje, że proces ten prowadzi do dużych strat ciepła. Aby je ograniczyć, mieszkańcy uszczelniają okna, co wpływa na znaczne zmniejszenie ilość świeżego powietrza w domu.
Takich problemów nie ma, gdy zastosujemy nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną, w której wymiana powietrza jest stała bez względu na pogodę i temperaturę panującą za oknem. Co równie ważne, instalacja mechaniczna funkcjonująca w oparciu o centralę wentylacyjną gwarantuje niezwykle cichą pracę, która nie będzie w żaden sposób przeszkadzać mieszkańcom” – wyjaśnia Michał Sitek, ekspert z firmy Dospel.
Niższe rachunki za ogrzewanie to także argument, który przemawia za wyborem wentylacji mechanicznej. Jest to możliwe dzięki konstrukcji instalacji opartej na centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła.
„Centrale wentylacyjne z rekuperatorem zimne powietrze czerpane z zewnątrz ogrzewają w wymienniku ciepła. Oznacza to, że potrzebna jest mniejsza ilość energii do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Daje to realne oszczędności, które w przypadku budynków z dobrą izolacją mogą sięgnąć nawet 50%” – dodaje ekspert z firmy Dospel.
Stała wymiana powietrza oraz jednakowa temperatura we wnętrzach zapewnia również szybkie usuwanie nadmiaru wody z pomieszczeń.
„Problem wilgotnych ścian, zaparowanych okien czy lustra w łazience to skutek nieprawidłowej wymiany powietrza. Tego rodzaju zawilgocenia mogą prowadzić do pojawienia się w pomieszczeniach pleśni oraz wykwitów grzybów. Nieprzyjemny, stęchły zapach w domu to również oznaka niedostatecznej wentylacji.
Zastosowanie centrali nawiewno–wywiewnej eliminuje ten problem, gdyż zapewnia ona stały dopływ świeżego powietrza. W przypadku wentylacji mechanicznej nie ma mowy o zawilgoceniu pomieszczeń. Jedynie zimą mieszkańcy mogą narzekać na zbytnie przesuszenie powietrza” – podsumowuje Michał Sitek.
Większą cześć każdego dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Standardem obowiązującym w domach, miejscu pracy czy szkole stały się systemy wentylacyjne, które dbają o ilość i jakość powietrza.
Ekspert z firmy Dospel wskazuje zalety wentylacji mechanicznej oraz parametry, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego systemu, który zapewni dobrą wentylację konieczną dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Firma Dospel z powodzeniem funkcjonuje na rynku od 1974 roku. Pierwszy zakład usługowy specjalizujący się w naprawach silników został otwarty w Konopiskach / k Częstochowy. Rosnące zaufanie do produktów i usług firmy stało się podstawą do poszerzenia działalności o produkcję wanien galwanizacyjnych, prostowników, zgrzewarek oraz żyrandoli mosiężnych. Krokiem milowym w rozwoju firmy było wejście na rynek produktów AGD. W 1980r. przedsiębiorstwo, jako jedno z pierwszych w Polsce, rozpoczęło produkcję lokówek elektrycznych. Dynamiczne wkroczenie w ten segment rynku pozwoliło na dalsze inwestycje i sukcesywne poszerzenia wachlarza produktów. Sześć lat później w 1985 r. Dospel rozpoczął produkcje wentylatorów, która w latach 90-tych stała się główną osią przemysłu firmy. Z chwilą zakupienia i otwarcia nowego zakładu produkcyjnego w Częstochowie powstały 2 linie produkcyjne, Dospel Comfort i Dospel Professional, które do dziś zapewniają szeroki asortyment wentylatorów domowych, przemysłowych, zakończeń wentylacyjnych, systemów wentylacji z odzyskiem ciepła oraz central wentylacyjno-klimatyzacyjnych odznaczonych międzynarodowym certyfikatem poświadczającym jakość i bezpieczeństwo.
Źródło: www.dospel.com