Aktualności | Klimatyzacja | Wentylacja | Porady | Wydarzenia |
Strona główna | Klimatyzacja samochodowa | Reklama w serwisie | Kontakt |
Przyjmuje siÄ™, że poziom wilgotnoÅ›ci wzglÄ™dnej powietrza wewnÄ…trz pomieszczenia charakteryzuje stopieÅ„ zanieczyszczenia tego powietrza. BezpoÅ›redni wpÅ‚yw na poziom wilgotnoÅ›ci wzglÄ™dnej w pomieszczeniach mieszkalnych majÄ… przebywajÄ…cy w nich ludzie – poprzez oddychanie oraz czynnoÅ›ci, które wykonujÄ… np. gotowanie, pranie, kÄ…piel. Tak wiÄ™c im wiÄ™ksza ilość osób w pomieszczeniu, a także ich aktywność, tym wiÄ™ksza wilgotność wzglÄ™dna powietrza.
System wentylacji higrosterowanej pozwala na automatyczne utrzymanie w pomieszczeniach wentylowanych optymalną wilgotność względną powietrza, która powinna wynosićwg. normy PN-83/B-03430 wraz ze zmianą Az3:
Sterowanie wentylacją higrosterowaną odbywa się bez użycia energii elektrycznej i jest praktycznie bez obsługowe. Elementy tej wentylacji stosowane są w systemach grawitacyjnych oraz mechanicznych. W systemach higrosterowanych zastosowano do sterowania urządzeń regulujących przepływ powietrza, czujniki które w sposób ciągły badają stopień wilgotności powietrza oraz dostosowują jego przepływ do aktualnych potrzeb. W ten sposób urządzenia systemu działają tylko wtedy, gdy jest to konieczne, dzięki temu ogranicza się straty ciepła w pomieszczeniach. Praktycznie, w pomieszczeniach, gdzie nie przebywają ludzie, przepływ powietrza jest minimalny, natomiast tam gdzie aktualnie są mieszkańcy jego ilość jest regulowana w zależności od aktualnych potrzeb.
Czujniki wykonuje się z poliamidu, materiału który pod wpływem wilgoci rozszerza się, a gdy wilgotność maleje, poliamid się kurczy. Jest to najważniejszy element urządzeń higrosterowanych. Taśma wykonana z tego materiału połączona jest z dźwignią powodującą ruchy przepustnicy powietrza. W zależności od długości taśmy w danej chwili (wilgotności względnej) przepustnica zamyka się lub otwiera, tym samym reguluje ilość powietrza przepływającego przez urządzenie. Czujniki te zastosowano zarówno w nawiewnikach powietrza, jak również w kratkach wyciągowych. Konstrukcja czujnika pozwala na pracę urządzenia przez cały rok, bowiem temperatura zewnętrzna nie wpływa na jego działanie.
Elementami tej wentylacji sÄ… nawiewniki oraz kratki higrosterowane. Nawiewniki montowane sÄ… w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest najmniej zanieczyszczone tzn. w pokojach dziennych oraz sypialniach. Powietrze zewnÄ™trzne przez nawiewnik, wpÅ‚ywa do pomieszczenia, a nastÄ™pnie przez szczeliny pod drzwiami przechodzi przez mieszkanie do pomieszczeÅ„, w których zamontowano kratki wyciÄ…gowe lub wywiewne tzn: Å‚azienki, WC, kuchnie. Szczeliny pod drzwiami powinny mieć powierzchniÄ™ 80 cm². W przypadku Å‚azienek oraz WC bez okien szczelina miÄ™dzy drzwiami, a podÅ‚ogÄ… powinna mieć przekrój 220 cm², albo drzwi w dolnej części powinny być wyposażone w kratkÄ™ o takiej powierzchni. Nie instaluje siÄ™ nawiewników higrosterowanych w Å‚azienkach.
Nawiewniki sÅ‚użą do pobierania Å›wieżego powietrza. SÄ… tak skonstruowane, że nie powodujÄ… nadmiernego wychÅ‚adzania pomieszczeÅ„. Produkowane sÄ… w wersji do montażu w oknach lub w Å›cianach budynków. Nawiewniki okienne mogÄ… być montowane w nowych oknach oraz już zamontowanych w budynku. Nawiewniki okienne instaluje siÄ™ w górnej części ramy – w skrzydle lub w skrzydle i oÅ›cieżnicy. PrawidÅ‚owe zamontowanie nawiewnika nie pogarsza parametrów technicznych oraz eksploatacyjnych okna. Zaleca siÄ™ jednak, by instalacji dokonaÅ‚a uprawniona firma - dotyczy to zwÅ‚aszcza okien nowych, w celu zachowania gwarancji. Nawiewniki do montażu w Å›cianach produkowane sÄ… o przekroju okrÄ…gÅ‚ym lub prostokÄ…tnym. Montaż wymaga niestety wykonanie przebicia przez Å›cianÄ™ zewnÄ™trznÄ… budynku w górnej części pomieszczenia.
Kratki higrosterowane produkowane są jako wywiewne lub wyciągowe. Również w tych urządzeniach czujnik wilgotności reguluje w zależności od potrzeb stopień otwarcia przepustnicy, a tym samym ilość powietrza, które opuszcza wentylowane pomieszczenie. W przypadku wentylacji grawitacyjnej kratka może być zamontowana jako wlot kanału wentylacyjnego, pełni wówczas rolę kratki wywiewnej. W systemach wentylacji mechanicznej, ruch powietrza wymuszony jest wentylatorem, a kratki noszą nazwę wyciągowych. Działanie kratek higrosterowanych, mogą wspomagać czujniki ruchu, które dostosowują ich pracę do ilości osób aktualnie przebywających w pomieszczeniu, co pozwala na jeszcze bardziej zmniejsza straty ciepła.