www.info-klimatyzacja.plwww.info-klimatyzacja.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Klimatyzacja Wentylacja Porady Wydarzenia rss
Strona główna Klimatyzacja samochodowa Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Lokalizacja rekuperatora w budynku

Autor: RCh / Data: 2009-08-12

Centrala wentylacyjna zwana popularnie rekuperatorem, jest głównym elementem wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej, w której następuje ogrzanie świeżego powietrza pobieranego z zewnątrz, przez ciepłe powietrze usuwane z kuchni, łazienki oraz WC. Należy zaznaczyć, że proces ogrzewania powietrza odbywa się w wymienniku centrali wentylacyjnej, bez możliwości “mieszania” świeżego powietrza, z powietrzem usuwanym z budynku. Usytuowanie urządzenia wpływa na komfort użytkowania wentylacji, a także na jej jakość oraz koszt wykonania instalacji nawiewno - wywiewnej.

Wybór pomieszczenia

Planując mechaniczną instalację wentylacyjną, a w szczególności umiejscowienie centrali zarówno w nowo budowanym budynku, jak również w już istniejącym, należy uwzględnić rozkład pomieszczeń w budynku, ponieważ ma to wpływ na długość przewodów wentylacyjnych, a tym samym na koszty wykonania instalacji. Pomieszczenie, w którym zostanie zamontowana centrala powinno spełniać pewne warunki. Powinna tam panować temperatura powyżej 0°C. Powierzchnia pomieszczenia powinna zapewnić dogodny dostęp do urządzenia w czasie przeglądów oraz ewentualnej naprawy. Orientacyjne wymiary urządzeń stosowanych w domkach jednorodzinnych to: długość ok. 1 m, szerokość ok. 0,4 m, wysokość 0,6 m. Należy wziąć pod uwagę, że przewody wentylacyjne wychodzące z centrali wentylacyjnej powinny na odcinku ok. 1 m być proste. Rekuperator można zawiesić na ścianie lub umieścić na podwyższeniu, tak by był możliwy swobodny odpływ kondensatu do instalacji kanalizacyjnej. Do pomieszczenia musi być doprowadzona energia elektryczna. Natomiast wysokość oraz kubatura, sposób oświetlenia, a także wentylacja pomieszczenia nie ma znaczenia dla pracy rekuperatora.

Praca centrali wentylacyjnej ma charakter ciągły i jest źródłem hałasu, dlatego powinna być umieszczona w takiej odległości od sypialni, aby nie była w niej słyszalna.

Przykładowe lokalizacje rekuperatora

Dobrym miejscem montażu rekuperatora jest nieużywane poddasze, a także piwnica, gdzie można dogodnie rozmieścić przewody wentylacyjne. Jeżeli nie ma takiej możliwości urządzenie może być zlokalizowane w pomieszczeniach gospodarczych np. w pralni. Można również umieścić rekuperator w kotłowni, ale nie z kotłem na paliwa stałe, z powodu brudu. Niekiedy centralę umieszcza się w garażu, jednak taka lokalizacja może zakłócać pracę urządzenia, ponieważ otwieranie bramy garażowej powoduje obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczenia. W tym wypadku należy zabezpieczyć rekuperator oraz przewody wentylacyjne przed spadkiem temperatury.

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Polecamy porady

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni?

Najprostszym sposobem jest wietrzenie kuchni poprzez otwi... » ...więcej

Użytkowanie klimatyzatora – na co zwrócić uwagę

Aby można było długo cieszyć się bezawaryjną oraz p... » ...więcej
Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Fot. Candy Chłodziarko-zamrażarka może stano... » ...więcej
Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia