Aktualności | Klimatyzacja | Wentylacja | Porady | Wydarzenia |
Strona główna | Klimatyzacja samochodowa | Reklama w serwisie | Kontakt |
Jakość powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, biurach, halach produkcyjnych oraz magazynowych, w których spędzamy sporą część życia ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. I właśnie w trosce o zdrowie stosuje się urządzenia, których zadaniem jest polepszenie jakości powietrza w tych pomieszczeniach. Jednym z takich urządzeń są oczyszczacze powietrza.
Trzeba zaznaczyć, że często powietrze na zewnątrz budynków posiada mniej zanieczyszczeń, niż to, którym oddychamy wewnątrz pomieszczeń. Zanieczyszczenia te mogą powodować groźne choroby dróg oddechowych.
Duża część ludzi cierpi na różnego rodzaje alergie, które uaktywniają się szczególnie, gdy chorzy oddychają zanieczyszczonym powietrzem.
W pomieszczeniach znajdują się zanieczyszczenia, które są mniej lub bardziej widoczne takie jak: kurz, pyłki, sierść zwierząt, pył i inne. Innym rodzajem zanieczyszczeń są nieprzyjemne zapachy np. dym z papierosów lub zapachy środków chemicznych. Bardzo niebezpieczne dla zdrowia są zarazki oraz bakterie, które rozwijają się w powietrzu.
Zadaniem oczyszczaczy powietrza jest wyeliminowanie tych zanieczyszczeń.
Człowiek oddychając czystym, oczyszczonym powietrzem ma lepsze samopoczucie, lepiej pracuje i odpoczywa, a w konsekwencji jest zdrowszy.
Oczyszczacze usuwają ok . 97% zanieczyszczeń z powietrza.
Jednym z kryteriów, które trzeba brać pod uwagÄ™ przy zakupie urzÄ…dzenia to jego wydajność, okreÅ›lana w m³/h, jako Wskaźnik Emisji Czystego Powietrza (CADR).
Przyjmuje się, że oczyszczacz w ciągu godziny powinien czterokrotnie przefiltrować powietrze w pomieszczeniu.
Oczyszczacze z reguły to urządzenia przenośne, można je ustawiać w dowolnym miejscu na podłodze lub zainstalować na ścianie.
Jeżeli oczyszczacz posiada jonizator to powinno znajdować się w odległości minimum jednego metra od urządzeń elektronicznych. Ich pracą można sterować używając panelu sterowania znajdującego się na obudowie lub na odległość przy pomocy pilota.
Standardowo oczyszczacze posiadają wskaźniki informujące o stopniu zanieczyszczenia filtrów, co jest ważne, gdyż stan filtrów wpływa na jakość oczyszczanego powietrza. Niektóre urządzenia mogą mieć dodatkowo wskaźniki poziomu zanieczyszczonego powietrza albo hałasu emitowanego przez oczyszczacz.
Właśnie dobierając filtr warto sprawdzić jego głośność w czasie pracy.
Najważniejszym elementem każdego oczyszczacza powietrza są filtry. W urządzeniach tych stosuje się filtry warstwowe, z węglem aktywnym oraz filtry wodne oraz elektrostatyczne. Każdy z tych filtrów służy do wychwytywania innego rodzaju zanieczyszczeń.
Filtry warstwowe wychwytują pyłki, włosy, sierść oraz inne większe zanieczyszczenia.
Do oczyszczania powietrza z niektórych zanieczyszczeń gazowych oraz związków lotnych służą filtry wykonane z węgla aktywnego.
W działaniu filtrów elektrostatycznych wykorzystano zjawisko przyciągania się przeciwnie naładowanych ładunków elektrostatycznych.
Cząstki zanieczyszczeń znajdujące się w oczyszczanym powietrzu po przejściu przez komorę jonizacyjną otrzymują ładunek dodatni, natomiast filtr posiada ujemny ładunek elektrostatyczny. W efekcie zanieczyszczenia zostają przyciągnięte przez filtr i osadzają się na nim.
W filtrach wodnych wytwarzana jest mgła wodna, która wychwytuje zanieczyszczenia pyłowe znajdujące się w przepływającym przez nią powietrzu.
W czasie codziennego użytkowania urządzeń oczyszczających powietrze należy szczególnie zwracać uwagę na stan filtrów. Stopień ich zanieczyszczenie ma decydujący wpływ na jakość oczyszczanego powietrza oraz żywotność samego urządzenia.
Ponieważ stosowane są różne filtry, jedne mogą być oczyszczane, inne powinny być wymieniane należy rygorystycznie stosować się do zaleceń producenta urządzenia zawartych w instrukcji obsługi.