Aktualności | Klimatyzacja | Wentylacja | Porady | Wydarzenia |
Strona główna | Klimatyzacja samochodowa | Reklama w serwisie | Kontakt |
Nagromadzenie w mieszkaniach oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy ludzi, pracujących urządzeń elektronicznych (komputery, telewizory itp) powoduje wzmożoną emisję tzw. jonów dodatnich w powietrzu, a tym samym niezdrowy dla ludzi mikroklimat. Dodatkowo występujące w powietrzu zanieczyszczenia np. dym z papierosów, kurz, bakterie powodują, że samopoczucie przebywających tam osób jest złe. W celu poprawienia tego stanu stosuje się jonizację powietrza, przy użyciu jonizatora – urządzenia, które zmienia dodatnie ładunki składników powietrza na ujemne – korzystnie wpływające na zdrowie i samopoczucie człowieka.
W pomieszczeniach, w których pracuje jonizator, jakość powietrza porównywana jest do naturalnego powietrza w lasach, przy wodospadach lub nad morzem.
Prowadzone badania wykazują pozytywne oddziaływanie jonizowanego powietrza na zdrowie i samopoczucie ludzi. Równocześnie wykazuje działanie lecznicze oraz wspomaga leczenie wielu chorób układu oddechowego np. astmy. Osoby uczulone na kurz oraz pył również lepiej czują się w pomieszczeniach, w których powietrze jest jonizowane.
Jonizator, poprzez zwiększenie ilości jonów ujemnych odświeża powietrze, a tym samym ułatwia oddychanie, poprawia ogólne samopoczucie, pomaga w pracy wzmagając koncentrację, a w domu przyspiesza odpoczynek, przyczyniając się do szybszej regeneracji organizmu.
Ubocznym produktem jonizacji powietrza jest ozon, jednak niewielkie jego ilości nie są szkodliwe dla ludzi.
Jonizatory powietrza znalazły zastosowanie w metodzie leczenia rozpowszechnionej na całym świecie. Tzw. jonoterapia leczy choroby układu oddechowego, ale również między innymi: reumatyzm, nerwobóle, migreny, system nerwowy.
Po uruchomieniu jonizatora następuje silny wzrost ilości jonów ujemnych w pomieszczeniu. Po upływie godziny przyrost jonów naładowanych ujemnie maleje.
Średni wzrost koncentracji jonów ujemnych w powietrzu określa wydajność jonizatora, mierzony w odległości 0,5 m, od niego po 15 min pracy.
Po przeprowadzeniu jonizacji w pomieszczeniu powstaje świeże, chłodne powietrze, a w efekcie poprawia się samopoczucie przebywających tam ludzi.
Producenci klimatyzatorów, aby zwiększyć skuteczność działania swoich urządzeń montują w nich jonizatory. Dotyczy to zarówno klimatyzatorów typu split, jak również urządzeń przenośnych.
Często powietrze w instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, zawiera pewne ilości zanieczyszczeń, dlatego montaż w nich jonizatorów jest dobrym rozwiązaniem dla polepszenia jakości powietrza. Dotyczy to głównie instalacji w obiektach produkcyjnych, szczególnie tam, gdzie wytwarza się żywność.